Vart är ni?
2010-02-28 18:58:10
Varför är ni alla så tysta? Det ekar tomt av eran frånvaro.. Har ni alla en trevlig helg?
Im Alive
2010-02-28 16:18:36
Im Alive. Är kvar i Eskilstuna, myser för fullt och njuter av tiden här. Får massa hemlagad mat och vi dricker kaffe i massor. Bara en person jag saknar som jag inte sett något av.. Men så är det i bland.. Snart ska vi äta en tidig middag och sen ska vi fortsätta mysa!
Liam Norberg
2010-02-26 20:01:17
Sitter på Centralen med en latte och en ny bok. Tåget går om 55 min. En lång väntan, men med lite tur är boken bra och hjälper mig fördriva tiden.. Hungrig är jag också. Har fixat ett mobiltbredband, men jag glömde datorn hemma.. Smart! Dagen har vart lång.. Hur har eran varit?
Dubbelmoral?!
2010-02-25 23:59:30Jag tänker ta det här med djuren ett steg till. Det är inte för att jag äger en äkta päls men inte vågar gå ut med den och det är inte för att jag har planer på att köpa en. Det är bara något jag verkligen behöver svar på.
Vad är rätt och vad är fel?
Är det rätt att göra kläder av djur vi äter?
Vilka får då plats i den kategorin?
Kossor? Får? Hundar? Kaniner?
Skulle jag komma med en jacka gjord på hund skulle jag komma 1 till 2 meter utanför min ytterdörr, men en gjord på kossa skulle ju anses vara snyggt? Vem är det som bestämt att hunden ska ha mer värde än kossan? Eller att hästen som går hand i hand med kossan är värd mer? Kossan kan vi slita i stycken och lägga på middagsbordet men hästen, att äta hamburgarkött?? Kommer inte på frågan. Egentligen har ju hästen mycket finare kött så varför äter vi inte dem i stället? Och sen gör skor av dem?
I Kina äter dem Hundar. I Sverige skulle vi aldrig komma på tanken att koka våra Hundar (vilket jag tycker är toppen att vi inte gör!!) I Sverige äter vi Kossor. I Indien skulle dom aldrig falla sig in att äta en Ko (för att dom anses vara heliga) Vi katoliker och kristna äter Grisrumpa, muslimerna skulle aldrig äta någon som vidrört en Grisrumpa (för att dom anser att dom är smutsiga)
Förstår ni vart jag vill komma? Vart drar man gränsen på vad som får ätas och vad som inte får ätas? Varför är det okej att göra en jacka av en ko och inte av en kanin? Vad har kaninen som inte kon har?
Är det okej att ha skinnstövlar men inte att ha en päls?
Det som skrämmer mig är det här med moralen! Dubbelmoral! Vad fan har en häst som inte en ko har?
Är det inte okej att göra en Minkpäls för att vi inte äter dem?
Men Kaniner är ju en delikates i många länder här i Europa, kan vi göra pälsar av dem då?
Jag är vaken imot eller för päls! Bara så ni inte tror att jag vill göra skor och kläder av alla djur jag ser..
Det var bara en tanke som slog mig här om dagen..
VS 
VS 
Djur som Djur eller?
2010-02-24 22:01:39
I dag har jag fått jobba ensam utan mina tjejer. Det har gått bra, men ack så tråkigt att inte ha någon att prata med. Fick i alla fall en mysig lunch med Alex och Viktor, pannbiff med ungstekt potatis x 3! Gott, men blev sjukt trött efter..
Funderar på att gå och borsta tänderna och sen avsluta den här onsdagen på bästa sätt. I min varma säng under mina varma duntäcken..
P.s
Har tänkt på en sak ett par dar.. Vad är det egentligen för skillnad på att ha en riktig skinnjacka eller äkta päls??
Någon kan väl svara på det för det intresserar verkligen mig!!
Sen i morse..
2010-02-24 12:00:30
Blev sen i morse i alla fall.. Självklart stannade mitt tåg flera gånger på vägen.. Hittade en mössa i går när jag kollade igenom mina ner packade kläder. Skulle behövt den förra veckan. Men bättre sen än aldrig!
20100224
2010-02-24 08:12:49
Har fått en klipptid på lördag, så nu ska topparna klippas. Kanske håret blir lite mer levande sen.
Sen ni min utväxt?
Måste färga håret snart också. Vet inte alls vad jag ska använda för färg, vill ha så lik den jag har nu som möjligt.. Därför är det lättare att vara svart, då vet man alltid vad man ska ha. Nu kommer det säkert bli mörkare och mörkare igen..
Trasig..
2010-02-23 22:53:56
Jag förväntar mig alltid att jag ska bli sviken när jag ger mig in i en ny relation. Jag går alltid in med, det här kommer aldrig funka. Jag är inte tillräkligt bra för honom, han kommer tröttna och då står jag där. Då känns det lite bättre när det händer, för händer det gör det oftast. Bara en sådan sak som att jag inte kan svara på vad som det bästa/värsta som hänt mig. För jag tror inte det jag har att säga är tillräkligt intressant.. Därför kan inte jag prata med killar som jag är intresserad av, det är därför jag är stum när någon jag är intresserad av är i närheten. Och det är därför jag inte kan träffa och lära känna någon..
Jag är inte alls så här i vanliga fall. Jag har ju bra självförtroende och jag älskar att flörta. Jag flirtar hela dagarna med allt och alla. Kön och ålder har spelar ingen roll, en av de bästa känslorna är ju att få någon att känna sig speciell och att få känna sig speciell.
Ni kan ju inte ha undgått att se alla bilder på mig här på bloggen?! Jag skulle väl aldrig lägga upp så mycket bilder på mig själv om jag inte gillade och älskade mig själv. Och det gör jag verkligen! Jag älskar mig själv och jag tycker att jag ser bra ut, jag tycker att jag är rolig, smart, intressant, bra vän och jätte bra. Så länge det inte har med ett förhållande att göra.
Så fort det handlar om mig så får jag mindervärdes komplex. Jag tänker alltid: Varför skulle han intressera sig för mig? Varför skulle man tycka att det jag säger är intressant? Varför skulle han vilja vara med mig när han kan vara med någon mycket bättre?
Visste ni att jag känner skuld när någon jag bryr mig om ger mig komplimanger? Att jag inte kan ta till mig dom, och att jag bokstavligen blir illa mående. .?!
Jag är väl medveten om att det är vansinnigt att jag tänker så. Det är inget skämt att jag gör det, det är ett faktum. Det är något jag har jobbat med jätte mycket för att komma fram till och att våga erkänna för mig själv. Och att jag inte duger som jag är, vet jag att det inte är sant. Jag duger gott och väl, det blir till och med över..
Mitt problem är ju att jag behöver någon som kan hjälpa mig med det sista på ”vägen”. Jag behöver någon som kan visa att jag kan lita på och att det inte alltid behöver vara så här. Jag behöver någon som kan visa mig kärlek och att jag är bra och att jag duger som jag är. Men hur ska jag kunna förklara min situation när jag inte kan prata?
....
2010-02-23 16:00:15Jag ligger kvar där jag har legat hela dagen. Jag tänker på livet och hur fort det kan ändras. Jag tänker på familjen som har förlorat något betydelsefullt. Jag tänker på att det som fanns i går som inte finns i dag. Det tar mindre än en sekund att förändra livet. En sekund tar det och livet blir sig aldrig mer likt för dom som står nära. Det knyter sig i magen på mig och huden är full av små knotter.
Hemska saker händer varje dag överallt, men det är inte förens man kan ta på det, fören man ser ansikten framför sig och hör rösterna sjungandes i öronen som man kan förstå det. Ta det till sig. Skrämmande att någon kan ta över ditt liv, lägga ditt liv i sina händer och förvandla det till stoft.
I dag är jag tacksam för livet!
En Säng Dag
2010-02-23 13:55:39Är ledig i dag, ligger kvar i sängen. Har legat här sen jag vaknade vid tio, med undantag för när jag var uppe och gjorde frukost som jag sen åt här i sängen. Funderar på om jag ska rycka tag i mig själv och ta tag i den här dagen. Men å andra sidan har jag inga planer för dagen och att försöka sig på att gå ut känns, inte riktigt som min grej.. Kanske ligger jag kvar här resten av dagen..
25 Dagar kvar!
2010-02-23 13:17:15
I dag är det 19 grader varmt på Mallorca 31 grader varmare än här!
Glamourama...
2010-02-22 22:45:29
Har suttit och tittat på Glamourama. Hahaa helt otroligt. Stureplans profilerna har inga pengar.
Lågkonjunkturen slår visst till överallt! Pinsamt!
Någon som sett detta??
"Att stiga ned"
2010-02-22 21:42:36
Sol bilderna fick jag inspiration av Lina att göra! Tyckte att dom var så härliga när jag hittade dem på henne blogg!
Avatar har min syster börjat kalla mig.. Kanske är som hon säger, kanske ser ut som en. Kände igen mig en hel del i Neytiri.
Dagen har vart annorlunda i dag. Men kul, riktigt kul. Vi har skrattat så vi gråtit flera gånger i dag jag och Lana och vi har fått alla vi jobbar med att skratta tills dom har gråtit! Bra dag med andra ord!
Hur har eran dag varit?
Sol Ute Sol Inne Sol i Sinne
2010-02-22 08:36:17
Sol Ute Sol Inne Sol i Sinne.
Jag vet inte vad det är med mig nu för tiden. Jag känner mig glad, jag är glad nästan hela tiden. Måste vara för att jag har så underbara människor runt mig, inga osunda relationer. Jag umgås och har bara kontakt med människor som vill mig väl, som får mig att må bra!
I morse gick jag upp en halv timme tidigare för att hinna till jobbet i tid. Tåget kom som det skulle och nu kommer jag hinna sitta ner i lugn och ro och ta en kaffe innan dagen sätter igång! Hoppas på att tunnelbanan är i gång annars blir det en promenad från Centralen. -25 stod termometern på i morse.. Kallt! Vill ha vår! Ha en fin dag!
PastaMage
2010-02-21 22:28:04Nu har jag tagit en lång dusch och fixat mina fötter. Jag har skrubbat min kropp samt min gravid mage. Gissa om jag känner mig len och fräsch nu? All död hud på min kropp är borta. Gick ner några nyanser i brunt, men det tar jag igen i morgon i solariet.
Jag har börjat inse att det här med min pastamage inte är okej. När jag äter pasta så svullnar min mage upp så pass mycket att det ser ut som om jag är i 4e månaden, sen håller den i sig och är svullen kommande 48 timmar. Och det är ju inte så roligt. När jag bodde i Eskilstuna så åt jag max pasta 1 gång i veckan och det pallade min mage med. Nu har jag missbrukat pasta dom senaste 3-4 veckorna?! Det är inte så att det gör mig tjock eller att jag får ont, jag får helt enkelt en ballongmage. Så från och med i morgon drar jag in på pastan..
Nu lyssnar jag på fin musik och tänker framåt, försöker tänka positivt. Vill bli av med all negativ energi jag fick i dag. Det har vart riktigt dålig energi på jobbet i dag!
Sol i dag!
2010-02-21 10:55:35
Sol i dag! Underbara älskade sol! Vilken energi och glädje den skänker. Det var på gränsen till mysigt att promenera till tåget i dag. Ingen vind och helt tyst, inte en människa så långt ögat kunde se. Söndag i dag. Vad gör ni i dag?
. Ord . Känslor . Text .
2010-02-20 22:59:18Jag har försökt att skriva det här inlägget hur många gånger som helst. Jag börjar skriva, skriver en A4. Läser igenom allt, går ner 10 rader och lägger till 3. Läser vidare, kommer ytligare 10 rader för att sedan radera 2 och skriva 4 nya. Läser vidare, men är inte riktigt nöjd med slutet av inlägget så jag lägger till och lägger till. Kommer på fler saker som smärtat och som skaver på huden. Jag ler och ibland gråter jag. Läser om allt och suddar ut dom första raderna för att sen lägga till mer smärta. Är fortfarande inte nöjd och känner att det viktigaste i ”budskapet” saknas så jag suddar ut allt. Stänger av datorn och kan inte sova. En vecka senare sitter jag där igen, försöker mig på rader som egentligen betyder för mycket för att suddas ut.
Ord som kommer direkt från mitt inre och som bara vill ut. Delar av mig som jag har svårt att dela med andra än med mina närmaste vänner.. Men det är ju framsteg att våga erkänna för andra att jag inte är ”perfekt” och att jag också ibland kan längta ut, att jag också drömmer om en självkänsla jag borde ha, om ett självförtroende som jag speglar ut.
Att min självkänsla och att mitt självförtroende är kluvet som topparna i mitt hår är ingen hemlighet. Jag kom på det själv en natt för många år sen. I samma sekund som jag försökte intala mig själv att jag inte dög till, i samma ögonblick som jag höll på att förlora mig själv och i samma veva som jag tänkte sluta älska mig själv...
Det här var inte det jag hade tänkt skriva, det här kanske är en bra början, men orden är för många och sidan räcker inte till. Jag suddar inte ur mina ord i kväll. Jag publicerar dom så som dom är och finner jag mod någon kväll så ska jag skriva fler…
Jag behöver empati!
2010-02-20 21:06:31Vad i helvete är det som händer?! Vad gör folk ute en dag som denna? Skulle inte sätta min fot utanför dörren om jag inte jobbade, inget skulle få mig att gå utanför dörren. Det är kallt som ett helvete och snön och kylan tränger sig in under huden. Att jag fick stå och vänta på ett tåg i 45 minuter gjorde inte saken bättre. Hade jag inte lyckats övertala Sebastian att stå och vänta med mig så vet jag inte vad jag hade gjort.. Förmodligen hade jag fått ta en Taxi hem som i vanliga fall kostar 550:- frågan är bara hur mycket mer det hade kostat i dag, med den trafiken som är.
Sebastian ville gå och ta sin tunnelbana och åka hem. Men jag lirka och lirka, bara till tio över, bara fem minuter till, bara till tjugo över. Men inget tåg kom, sen sa jag att det var okej om han gick halv om tåget inte kommit. Tåget kom prick halv, men jag hade aldrig låtit honom gå om det inte hade kommit. Jag stod och hoppade jämn fota och sa Hoppet är det sista som överger människan. Försökte vara så positiv som möjligt, men vadå? Hem kommer man väl alltid..?! På det ena eller andra sättet.. Ville ju inte bli övergiven där på tågstationen.
Sen när jag kom av tåget hände det värsta. Jag hade velat ringa en vän hela dagen, men inte fått någon ensam stund och det var ett privat samtal.. Pratade hela vägen hem från tåget, pratade fast att jag inte såg någon pågrund av snön som kom flygandes i ansiktet på mig, pratade trotts att jag nästan kröp fram ett par gånger.. Pratade och pratade för det var ett viktigt samtal.. Lägger på precis utanför porten. Upptäcker att jag inte kan ta upp mina nycklar ur fickan, kan inte röra handen..
Porten var som tur var upplåst så jag kom in och slängde alla mina påsar på marken.. Stackars mig tänkte jag. Stackars, stackars mig.. Tittade på handen som var helt röd och skiftade i blått.. Fick upp nycklarna och tog mig in.. Handen skiftade faktiskt i blå/lila och var väldigt svullen..
Tack för värme golv!! La mig på hall golvet och masserade in handen i golvet.. Läskigt ju! Och att folk väljer att gå ut???!!! Galningar!!
Om ni tycker riktigt synd om mig så kanske jag kan skriva om något lite roligare lite senare i kväll eller något lite mer privat.. Ni väljer.. Tyck synd om mig eller inte..?!
Nu blir det fredagsmys!
2010-02-19 22:33:13Gu vilken dag det har varit. Jag känner mig helt ur balans efter att bara ha vart hemma i en vecka. Kändes nästan lite främmande att komma till jobbet i morse. Dagen har i alla fall flutit på i bra takt..Men det var massa strul med tågen hem.. Men hem kom jag..

Nu har jag lämnat maten och gått över på godsaker.. Glass och Vampire Diaries. Gick inte att se det sista avsnittet i går. Tv6 Play funkade inte som vanligt så det gick inte att se i går..

Vad gör ni en Fredags kväll som denna?
Nu:
2010-02-19 21:33:25

Nu blir det mat och Solsidan! Fantastiska Solsidan, finns ingen bättre sysselsättning en fredag kväll. God mat och gott program med många skratt. Hade kunnat tänkte mig lite sällskap av någon halv naken sexig man. Men allt kan man inte få..

Gu vilket väder...
2010-02-19 12:49:49
Gu vilket väder vi har, var obehagligt att komma ut i morse. Snön piskade mig i ansiktet.. Tog ett tåg som gick 25 min tidigare än det jag skulle ha tagit, men kom ändå 10 min sen till jobbet.. Nu är jag hungrig. Vill ha mat! Vad gör ni?
Vampire Diaries
2010-02-18 21:39:08Har precis tittat klart på avsnitt två av tre av Vampire Diaries. Vet inte riktigt vad jag tycker om den.. Lite too much high school för min smak kanske...
Något ni följer?
Vad tycker ni Vampyr experter?

ICA Maxi
2010-02-18 17:43:24
Är på ICA Maxi och handlar sånt som jag känt mig sugen på de senaste 6 dagarna då jag varit hemma och sjuk! Vilken känsla att få komma ut. Längtar nästan lite till i morgon när jag ska jobba igen!
30 Dagar kvar!
2010-02-18 11:50:05
30 dagar kvar till semestern! Otroligt egentligen vad man längtar, massa dagar av längtan för 7 dagars semester. Men det är en av dom sakerna jag gillar bäst med livet. Att få resa och se saker som inte finns att se här. Få uppleva saker som man inte tar för givet. Ingen dag blir den andre lik när man är ute och reser. Lysandeögonblick!
Namnsdag!
2010-02-17 15:58:38Namnsdag. I dag har jag namnsdag eller Alexandra och Sandra har namnsdag. Men jag får vara med på ett hörn. Min mamma firade alltid våra namnsdagar. Älskade lilla mamma, va mycket kärlek du gav oss barn. Hon köpte små presenter och så fikade alltid på våra namnsdagar. Saknar det, inte presenterna med kärleken och närheten vi gav varandra. Mamma visst var det du som gav mig dom små hjärtana jag hittade i min hårbotten?! Jag vet att det var du ♥
La descrizione di un attimo
2010-02-17 15:36:42
HM Shop Online
2010-02-17 14:37:50Var inne på H&M och shoppade online, för första gången.. Funka väl bra måste jag säga. Bikini delarna kostade 19:50:- st. Ingenting. Jag brukar aldrig blanda olika över och nederdelar, men när jag har sett det på andra så tycker jag att det ofta ser snyggt ut. Så jag tänkte prova mig på det. Sen Mjukisbyxor. Dom funkar även som lite utsvängda tajts. Dom bästa mjukisbyxorna, riktigt snygga på också!

Vad tycker ni om att blanda olika bikini delar?
Italien Liv
2010-02-16 20:10:53Jag har hittat ett 20 tal Italien bloggar i dag. Blir så varm i hjärtat och jag längtar så mycket! Lite mer nu än innan om det är möjligt..?!
Nu försöker jag tänka positivt.. (•̪●)
2010-02-16 16:36:36Magsjukan är borta. Kände mig relativt okej igår. Men sen kom halsontet krypandes in mot kvällen.. Låg och stirra upp i taket in på små timmarna och kände hur svetten lockade håret i nacken. Vaknade tidigt av väckarklockan, kändes som om någon hade rispat i min hals.. Nu underdagen så har det ”onda” i halsen förflyttat sig uppåt och in i vänster öga.. Måste vara bihålorna.. Great! Tänkte ta mig ner till Apoteket, men jag orkar inte.. Har spenderat hela dagen i sängen..
Hörde att några av er (på jobbet) trodde att jag sjukskrev mig för att jag var bakis..
Hmm, genom sig själv känner man andra.. Förstår nu att det är det NI är när ni är hemma från jobbet..
bloglovin
Thinking of you
2010-02-15 20:26:41
Never give up on someone you can't go a day without thinking about...
Kärlek på Spotify
Måndags Update...
2010-02-15 09:28:20God morgon Bloggen!
Dålig uppdatering här, men jag har legat i magsjuka hela helgen. Det började redan i lördags kväll. Kände mig yr och illa mående redan när jag kom hem från jobbet klockan sju. Så när klockan var nio så gick jag och la mig för att sen vakna tjugo i tio då jag spydde första gången, sen fortsatte det hela natten. Tror att jag spenderade ca två timmar i sängen totalt den natten. Söndagen (går dagen) låg jag i sängen hela dagen och kämpade med febern. Tittade på film efter film.. En väldigt givande helg med andra ord..
Har för övrigt inget att ta upp här. Skulle kunna berätta om hur jag tar mig fram och tillbaka till jobbet. Om vilka filmer jag ser eller om hur många dagar det är kvar tills vi åker. 33 dagar för att vara exakt.. jag skulle kunna berätta om vad jag ska ta med mig och att jag vill packa redan i dag. Vilka utflykter vi ska göra och vad vi ska se.. Jag skulle kunna berätta om att jag så gärna vill träna men att min kropp känner sig helt slut och inte orkar.. Så jag lovar mig själv hela tiden att gå dit, men på kvällen är det bara jag som blir besviken på mig själv för att jag inte varit där.
Jag skulle kunna berätta allt det här varje dag, flera gånger om dagen.. Men det känns inte riktigt som det är jag och det känns inte riktigt som om det är ni heller. Jag säger inte att jag ska ta en bloggpaus för bloggen är ju nu mera en del av mig, det är ju min terapi men just nu i dag så känner jag inte att jag har något bra att skriva..
I feel blessed
2010-02-12 23:13:03Nu är jag hemma igen. Har ätit middag med min far och hans flickvän. Nu är jag riktigt trött, ska snart ta mig en dusch och sen låta John Blund vagga mig till sömns..
Har haft så otroligt fina dagar i Eskilstuna tillsammans med så många människor jag har så nära hjärtat. Vi har ätit middagar tillsammans, frukost och lunch med vänner.. Jag fattar inte varför jag känner att jag lever när jag är med dom och när jag är hemma så finns jag knappt.. Det känns lite som jag kan vara mig själv, jag behöver inte dölja mina brister.. Det finns ingen som dömer mig, det finns bara kärlek.
Jag har fått lite tid i Rampljuset av mina fina vänner här i Blogg värden också! Det värmer i hjärtat och det är fint att ni tänker på mig!
Sinnesstämnin..
2010-02-11 22:05:37
Jag har känt mig så likgiltig den senaste tiden. Vaken glad eller ledsen. Likgiltighet måste vara den värsta känslan man kan ha. Det är som att leva i ovisshet.. Man vet ingenting, inte hur man mår och inte vad man vill. Är man deprimerad vet man ju att man är ledsen eller nedstämd, även om man kanske inte alltid vet vart den kommer i från så vet man i alla fall hur man känner.. Är man glad så har man ju så mycket energi och lycka. Man kan ta på och säga så mycket om sinnesstämningar.. Men likgiltighet vad är det? Tomhet..?
Energi Boost
2010-02-11 11:50:25
Känner mig relativt utvilad efter att ha spenderat helgen hos Natasja och så två dagar här i Eskilstuna.
Känner mig inte alls lika risig och orkeslös.. Tänkte försöka mig på gymmet igen, tränar lördag och söndag och sen hoppas vi på att jag går dit några till dagar nästa vecka och sen att jag fastnar och blir motiverad till det. Det är ju dags för bad säsång snart och då kan det vara trevligt att känna sig bekväm i bikini..
Jag stavar som en kratta, har tyvärr inget stavningsprogram på denna datorn och tyvärr lider jag av dyslexi..
Nu ska vi gå och hyra film!
Natti Natti
2010-02-10 23:27:13Har haft en kanon dag i dag. Vi har umgåts och myst hela dagen! Har hunnit med att träffa den vackraste mannen jag vet. Men bara en snabbis över en kopp kaffe här hemma. Vill bara ha mer av honon hela tiden.. En konstig liten saga.. Snart är det dag att borsta tänderna och krypa ner i sängen. Får se vad morgon dagen har att erbjuda, är dock sugen på att gå till Gina..



God natt alla fina!
P.s orkar ni med en nedräkning igen? Tror att det kanske måste bli så..
GRYMT!
2010-02-10 19:39:22
Trerumslägenhet för 6 personer, varav 1 vuxen i bäddbar soffa och 1 barn i utdragbar soffa.
Olika planlösningar, ca 40 m2.
Vardagsrum och två sovrum. Pentry mikrovågsugn, brödrost, kaffebryggare, vattenkokare, kylskåp och kokplattor. Två badrum med dusch, hårtork och wc. Telefon, tv med SVT World och skandinaviska radiokanaler. Värdefack finns att hyra. Luftkonditionering och centralvärme vissa perioder. Möjlighet till internetuppkoppling mot avgift. Städning och diskning 7 dagar i veckan.
Lägenhetsbyggnad Nuevas Palmeras
Det här är våran lägenhet vi ska ha där nere! Jag vet redan vilket rum jag ska ha! Gu så jag längtar!!
Nu fikar vi! Gott med Ballerina kl
2010-02-10 15:44:16
Nu fikar vi! Gott med Ballerina kladdkaka, ett tips är att doppa i kaffe!
Alla goda ting är tre!
2010-02-10 14:05:38Jag är barnvakt en timme. Jonas jobbar och Hanna springer ärenden.. Första gången jag är ensam med Mino, Gabriel har jag vart ensam med en miljon gånger.. Vi tittar på Gabriel som spelar WII. Bäst att hålla oss nära honom om jag får panik ;)


Visst är dom vackra mina Gudsöner?!
Sunwing Resort & Spa Alcudia
2010-02-10 09:47:24Hit ska vi! Det är visserligen vår där då, men det är ju bättre än vinter. Sol som sol, och våren är ju otroligt vacker! Kom över dessa biljetter otroligt billigt 4 ☆ för inga pengar alls nästan! Kommer bli grymt! Längtar men nu är man i alla fall på väg!





Sitter nu på tåget..
2010-02-09 21:10:34
Sitter nu på tåget på väg till Eskilstuna! Är ledig 2 hela sköna dagar igen! Klockan 6 klev jag upp i morse så jag är inte speciellt pigg.. Vet ni vad vi har gjort? Bokat resa! Underbart eller hur?! Vi blir 4 tjejer, galet! Allt är betalt och klart! Gu så jag längtar! 39 kalla dagar kvar!
Destination Eskilstuna
2010-02-08 23:35:36Då var det dags att packa väskan igen. Denna gång är min Destination Eskilstuna! Jag åker dit i morgon efter jobbet och stannar tills på fredag morgon! Underbart jag älskar Eskilstuna och jag älskar att vara där. Bäst att passa på när familjen på andra sidan torget bor kvar, det är bara en tidsfråga tills dom är Stockholms bor igen.
Tänkt först ta med mig datorn, tog med den till Edsbro också. Men vad är en dator utan internet värd? Övervikt.. Släpade den fram och tillbaka men hade ingen som helst användning för den.. Jag skulle vilja ha ett sånt där mobilt bredband, med ett kontant kort. Det skulle passa mig perfekt! Ni vet väl att jag har namnsdag både den 17 och den 28 denna månad?? Jag tycker att jag borde få ett då..! (Hint till syrran, har hört rykten om att det är någon som vill ha peppars och salt kvarn från Village..)
Är du en Mobil eller Dator person?
Vad är viktigast för dig?
Oh my god
2010-02-08 23:06:45Vad ska man säga om dagen som varit..? Jessica vad säger du??
Jag vet inte vad det har vart med mig. Antingen är jag så sjukt trött nu så det blir för mycket för mig eller så är jag utvilad till max.. Jag tror på det förstnämnda, men vad vet jag? Jag är ju bara en enkel kassörska (intern skämt..).. Har i alla fall håll humöret uppe till 1000. Skrattat med folk, åt folk. Har haft massa konstigheter för mig..
Jag har kommit på att jag borde vara trevligare och gladare på jobbet. Inte bara för kundernas skull utan för mig egen, man mår ju så mycket bättre av att vara glad. Det finns i alla fall en tjej som jobbar på Gina i Eskilstuna. Hon är så sjukt trevlig jämt. Alltid lika glad och trevlig. Hon är en person man vill handla av, en person man minns även om man bara vart där inne en gång. Hon inspirerar i alla fall mig och jag ska bli lika serviceminded som hon är! Den som lever får se..!
Vodd]er
2010-02-07 23:27:52Mitt helvets Voddler funkar inte! Kommer bli galen! Varför fungerar Natasjas och inte mitt??


Edsbro!
2010-02-07 20:02:09Vaknade så tidigt som nio i morse, men det var skönt och för en gångs skull så kände jag mig utvilad. Vi gick upp och åt lite frukos, hembackat bröd och yoghurt, nybryggt kaffe. Gu vad jag älskar lediga dagar! Efter frukosten tog vi oss ut på en lång promenad i härliga vädret! Mysigt och skönt! Men snacka om att man bli helt färdig av den rena lantluften!
Det har vart en lugnhelg i övrigt.. Vi har tittat på 6 filmer och bara myst!





♥
Uppfriskande härlig luft!
2010-02-06 12:07:53
Vi har vaknat och vart ute på en långpromenad med hunden. Kallt fast samtidigt ändå väldigt uppfriskande. Skönt att ha åkt bort ett par dagar och bara få vara. Ingen tvätthög som ligger och väntar på att bli tvättad, inga dammråttor som väntar på att bli upp sugna. Här kan jag bara luta mig tillbaka och låta minuterna ticka fram, här har jag inga sysslor.. Nu ska jag snart ta mig en dusch och sen får vi se vad som väntar.
Hur är eran helg? Vad har ni för er?
Må bäst!
Min lediga helg!
2010-02-05 21:27:56
Min lediga helg börjar nu och det startar vi med små godis, chillinötter och solsidan! Mys!
Jag ska samla Energi!
2010-02-04 22:41:21Ska snart packa min väska ska åka bort över helgen, men måste samla lite energi först.. Nu ligger jag med magen full av mat och är helt ”däckad” är så trött! Skönt att få komma bort ett par dagar och samla energi tillsammans med min fina vän! Står i valet och kvalet på om jag ska ta med min lilla rosa eller om jag ska ha bloggpaus under helgen.. Svårt val!
20100202 Fina Tjejer!
Har vart på gymet i dag! Dock har jag inte tränat.. Jag solade..
Nej, nu ska jag ta tag i denna kväll och få min väska packad!
sol cocos man och utomlands....
2010-02-04 00:01:13
Jag har ”fixat” ett datorsängbord, i fall att dygnet skulle få fler timmar.. Vilket skulle resultera i att jag skulle kunna ligga i sängen oftare och titta på film utan att ha en het flåsandes dator på mina bara ben.. Jag har tittat på PH finalen, som dom sa att dom skulle visa i går, vilket dom också gjorde fast utan ljud och text.. Hur tänkte dom då??
Jag har tagit en dusch och överdosserat mitt nya schampo som luftar galet gott..
Det luftar som en blandning mellan sol, cocos, man och utomlands..
God Natt Gott Folk! Det är en dag i morgon också!
From Hell
2010-02-03 21:13:2332 unika besökare och 73 sidvisningar har jag i dag! WoW någon som är nyfiken på hur det gick i går??!!
Kan ju börja med att berätta att alla ni Paradise Hotell Fans inte missade så många ögonblick med ”kändisarna”.. Dom gömde sig mest inne i VIP avdelningen tillsammans med Sturplans profilerna och diverse andra dokusåpe ”kändisar”. Små tjejerna sprang som svansar mellan killarnas ben..
Men! Jag hade en jätte trevlig kväll och jag har dansat som aldrig förr, eller på väldigt länge i alla fall.. 3 P3 senare, en massa dans, luftgitarr, skratt och span så tog jag och Natasja sista tåget hem.. Åt en kanelbulle på tåget och resumera kvällen.. Vet inte vilka vi kom fram till som var pinsammast,? Alla desperata tjejer som armbågade oss eller deltagarna som tror att dom är kändisar fast att ingen egentligen vet vad dom har gjort förutom att ha knullat i tv..






To Night!
2010-02-02 21:02:55
Nu är vi på G! See you later aligater!
Djurisk!
2010-02-02 15:55:31Kvällen Outfit!




Party Mood
2010-02-02 13:52:09Ser verkligen fram i mot att gå ut i kväll är på riktigt Party Mood! Ska ha riktigt kul i kväll! Sitter och väntar på att klockan ska bli så pass mycket att jag kan åka in till stan och möta upp Natasja. Det blir en sväng förbi systemet och sen vidare hem till Frida. Där ska vi äta middag och sen göra oss i ordning tillsammans. Vid 20 kommer Lana och då är hela gänget samlat! Det enda negativa är att jag ska jobba i morgon, annars hade jag kört All in!
Kasta inte pärlor åt svin
2010-02-02 12:26:09Efter som jag så sällan går ut så planerar jag direkt i huvudet när jag vet att jag ska gå ut, vad jag ska ha på mig. Det ploppar upp en bild på en outfit i mitt huvud. Det är ju jätte bra så länge plagget finns i min garderob. Finns det inte så blir det ett långt sökande efter rätt plagg eller smycke. Sen provar jag alltihopa så klart och plockar bort det som inte passar in.. Jag är med för ganska enkla och stilrena kläder och lägger ner mer tid på smink och smycken. Jag vet inte varför, men det är jag. I vanliga fall, när jag inte går ut så är jag ingen smyckes tjej. Jag har alltid örhängen och i bland något litet halsband eller armband, men det är ganska sällan..
Dessa smycken tänkte jag ha kvällen till ära, får se om det längsta halsbandet funkar med min tunika.. Annars så blir det ett enkelt..



28 minuter
2010-02-01 20:32:05
28 minuters solning och en liten powernap! Nu står jag och väntar på tåget hem! Duscha, mat och näst sista avsnittet av Paradis Hotell står på tur.. I morgon ser jag, Frida, Natasja och Lana finalen på Hells K. Kan bli kul, om inte annat blir det kul med en utgång med tjejerna! Någon som ska dit?

